سفارش تبلیغ
صبا ویژن
خوش رفتاری، بر محبّت دل ها می افزاید . [امام علی علیه السلام]
نگاهی به رشد تعلیم و تربیت
طرح درس علوم چهارم(قسمت اول)
  • نویسنده : مرتضی بیابانی:: 88/6/8:: 6:31 عصر
  • موضوع سنگها

    هدفهای کلی

    1-    آشنایی فراگیران با سنگ و انواع آن و موارد استفاده از آنها

    2-    آشنایی فراگیران با مواد سازنده سنگها و کاربرد آنها در طبیعت و محیط اطراف

    3-    آشنایی فراگیران با کانی و سنگهای خوراکی و کانیهایی در اطراف هستند.

    هدفهای رفتاری

    1-دانش آموزان بتوانند در پایان درس تفاوت سنگها را با یکدیگر بیان کنند ( هوش زبانی در کلامی)

    دانش آموزان بتوانند در پایان درس انواع سنگها را نام ببرند (زبانی ـ کلامی)

    دانش آموزان بتوانند در پایان درس نام هر سنگ را با توجه به ویژگیهایش طبقه بندی کنند .

    ( منطقی ـ ریاضی)

    دانش آموزان بتوانند در پایان درس کاربرد سنگها را بیان کنند (زبانی ـ کلامی)

    دانش آموزان بتوانند مواد سازنده سنگها را بگویند و چند نمونه خوراکی نام ببرند ( زبانی ـ کلامی)
     وسایل مورد نیاز

    1-    تعدادی سنگ برای مقایسه سنگها با هم ( طبیعت گرا)

    2-    از انواع سنگ از هر کدام یک نمونه ( آذرین ـ رسوبی ـ دگرگون شده ) ( مرمر) ( هوش طبیعت گرا)

    3-    سنگ نمک ( خوراکی ) گچ ـ مقداری کمی از هر نوع مصالح ساختمانی ( طبیعت گرا)

    4-    برای معرفی کانی مغز مداد. ( طبعیت گرا)

     

    همه این موارد گفته شده را به بچه ها گفته شده که برای جلسه آینده هر گروه ، باید داشته باشد. مقداری مصالح که هر یک با توجه به در دسترس بودن آن مصالح بیاورند.

    چیدمان

    کلاس را به صورت دور تا دور و گرد ، میزها را کنار هم با توجه به گروه بندی چیده و کلاس 30 نفر هستند به گروه های 5 نفر تقسیم کرده.

    گروه بندی کرده و برای هر گروه ، شماره گذاری شده و یک سه گروه مشخص شده.

    و به بچه ها گفته که درس امروز در رابطه با سنگ هاست و به روش گروهی و همیاری می خواهیم یاد بگیریم و کار کنیم.

    ارزشیابی تشخیصی

     از آنجایی که در علوم سالهای قبل در مورد سنگها خوانده اند بنابراین معلم چند سوال پیرامون سنگها و قدرت و مزیت آن بر چیزهای دیگر پرسیده تا بچه ها پاسخ دهند.

    بچه ها جنس دیوارها از چیست ؟ در ساختمان سازی چه چیزهایی بکار می رود؟

     در با چه چیزهایی محکم می شود وبرای ساخت آن باید از چه مصالحی استفاده کنیم؟

    از سوالات پیرامون محیط اطرافت پرسیده شود. ( استفاده از هوش بین فردی و درون فردی)

    که پاسخ را از گروه با توجه به شماره پرسیده می شود.

     ارزشیابی آغازین

     تصویر تخت جمشید که ابتدای درس آمده از قبل بزرگ کرده و به کلاس آورده و به تابلوزده ( هوش و مکانی) و با سوال از تاریخ پرسیده و از بچه ها خواسته پاسخ بنویسید و با شمار 1 ، 2 ، 3 بالا بگیرند پایتخت هخامنشیان کجاست ؟ و از بچه ها خواسته که بگویند چرا هنوز این بنا پابرجاست؟

    مشورت کنند و بگویند ( هوش زبانی ـ کلامی ) ( هوش بین فردی )

    ایجاد انگیزه

    (هوش طبیعت گرا)

    از بچه ها خواسته سنگهایی که قرار بوده از چند روز پیش از اطراف جمع آوری کنند و به کلاس بیاورند را روی میز بگذارند و بررسی کنند و لمس کنند و شباهتها و تفاوتها را بررسی کنند و در یک چک لیست بنویسید . ( هوش بدنی ـ جنبشی وطبیعت گرا)

    و سپس بیان کنند از هر گروه شماره ای اعلام می کنیم.

     مرحله ی ارائه درس :

     گروهها آماده ، وسایل مورد نیا روی میز وسط کلاس در معرض دید همه ی گروه ها (هوش دیداری ـ فضائی )

    و سپس با نشان دادن تصویر پای تابلو و با توجه به ارزشیابی آغازین و توضیحاتی که گروهها بیان کردند.

    نام مبحث و نام درس را از یک سر گروه خواسته پای تابلو بنویسید ( هوش دیداری ـ فضائی)

    از گروهها خواسته کتاب را باز کنند و صفحه اول را بخوانند و شماره   1 گروهها باید در رابطه با صفحه اول درس را بخوانند و مقایسه سنگهایی که آوردند را بنویسید و ابتدا در گروه مشورت کند وسپس برای گروههای دیگر بیان کند نفرات شماره 2 . تفسیر آزمایشی که وسایلش را در فنون آماده کردند. ( آزمایش خاک و ماسه و آب و مخلوط کردن و تفسیر آنها (زبانی ـ کلامی ) هوش دیداری ـ فضایی)

    شماره 3 سنگهای رسوبی (دیداری ـ فضایی ) و بیان کند به چه سنگ هایی رسوبی و چگونگی پدید می آید ( زبانی ـ کلامی)

    شماره 4- سنگهای آذرین را مطالعه کند . (دیداری ـ فضایی).

    شماره 5 سنگهای دگرگون شده ( دیداری ـ فضایی ).

    شماره 6- سنگها از چه ساخته شده اند و کاربرد آنها ( دیداری ـ فضایی ).

    معلم ناظر و به هر کدام 10 دقیقه فرصت می دهد تا مطالعه کنند و سپس 10 دقیقه فرصت می دهد که هر کدام برای گروه توضیح دهد و دیگران در یک برگه بنویسند و یادداشت بردارند ( هوش بدنی - جنبشی )

    و سپس معلم اعلام می کند که بچه ها وقت تمام شده و همه مرتب سرجایشان می نشیند و حالا هر گروه طبق شماره ای که معلم اعلام می کند. توضیح می دهد.

    شماره 1- گروه الف : تفاوت سنگها را با هم بیان می دهد که سنگها از لحاظ زبری - رنگ و صافی با هم متفاوتند و از لحاظ اجزا و رنگ نیز فرق دارند . ( زبانی ـ کلامی ) و دیگران یادداشت بر می دارند . (بدنی ـ جنبشی)

    شماره 2- گروه ب) آمزایش را انجام داده و همچنین یک تکه از گچ یا مواد سفت شده داخل سماور را آورده و در رابطه با آن آزمایش توضیح می دهد و گچ و رسوبات داخل سماور را نشان می دهد و توضیح اینکه خاک و ماسه روی هم طبق سنگینی هر کدام انباشته می شود و بعد از گذشت یک ساعت بصورت لایه لایه در آمده و کمی از خاک آن حل شده و رنگ آب را کمی تغییر می دهد و تکه کنده شده از سماور بر اثر جوشانده شدن آب و ته نشین شدن و گرفته شدن املاح آب ( زبانی ـ کلامی ) ( بدنی ـ جنبشی )

    شماره 3- گروه ج ) چگونگی بوجود آمدن سنگهای رسوبی را توضیح می دهد. موادیکه رودها سر راه با خودشان می آورند به دریا می برند و سنگین می شوند و ته نشین می شوند و روی هم قرار می گیرند وسخت می شوند. و لایه لایه روی هم می نشیند ( زبانی ـ کلامی ) و دیگران یادداشت بر می دارند ( جنبشی ـ بدنی)

    شماره 4- گروه د) سنگهای آذرین را توضیح می دهد.

    مواد مذابی که از آتشفشان ها خارج می شوند و سرد می شوند و بصورت بلورهای ریز و درشت در می آیند به این سنگها آذرین می گویند.

    شماره 5- گروه و) سنگهای دگرگون شده

    بعضی از سنگها رسوبی یا آذرین زیر زمین بر اثر فشارها و گرمای زیاد که متحمل می شوند.

    مانند آجر پخته می شوند شکل قبلی خودشان را از دست می دهند و به این سنگها دگرگون شده می گویند . مثل سنگ مرمر . ( زبانی ـ کلامی )

    شماره 6 گروه الف ) موارد استفاده از سنگها را توضیح دهد.

    مصالحی که آورده را نشان می دهد و برای بچه ها توضیح می دهد و جنس سنگها از کانی است و این مصالح هر کدام سنگ و کانی های مختلف است و در ساختمان سازی از اینها استفاده می شود. ( زبانی ـ کلامی)

     و سپس پرسشهای داخل متن کتاب را پاسخ می دهند . گروهها با مشورت و سپس سر گروه این پاسخها را جمع آوری می کند . ( هوش منطقی ریاضی ) ـ هوش طبیعت گرا و بین فردی )

    و در پایان از یکی از سر گروه ها خواسته تصاویر کتاب را توضیح دهد و تفاوت سه نوع سنگ را بیان کند. با توجه به سنگهایی که نشان داده شده ( دیداری ـ منطقی ) ـ ( زبانی ـ کلامی)


    نظرات شما ()
    ---------------------------------------------------
    لیست کل یادداشت های این وبلاگ
    ---------------------------------------------------
     RSS 
    خانه
    ایمیل
    شناسنامه
    مدیریت وبلاگ
    کل بازدید : 464257
    بازدید امروز : 85
    بازدید دیروز : 71
    ... فهرست موضوعی یادداشت ها...
    کتاب -مقاله-تحقیق-عکس .
    ............. بایگانی.............
    رشدو آموزش
    رشدومذهبی
    رشدوطرح درس
    رشدعلمی(کامییوترو...)
    رشدو خانواده
    رشدو مهارت زندگی
    رشدو مهدویت
    رشدومدیریت
    ارزشیابی
    تکلیف شب وانواع آن
    اقدام پژوهی

    ..........حضور و غیاب ..........
    یــــاهـو
    ........... درباره ما ..........
    نگاهی به رشد تعلیم و تربیت
    مرتضی بیابانی
    این وبلاگ با نگاهی به روش های تعلیم و تربیت نوین ایجاد شده است . امیدواریم بتوانیم گامی هر چند کوچک در راستای آموزش و پرورش نوآموزان برداریم . از طریق تلفن و یا ایمیل ما را از نظرات خود بهره مند سازید 05113711400دبستان پسرانه استقلال ناحیه 5مشهد-ایمیل beiabani@gmail.com

    .......... لوگوی ما ........
    نگاهی به رشد تعلیم و تربیت
    .......لوگوی دوستان ........




    ....... لینک دوستان .......
    کارشناسی تکنولوژی گروه های آموزشی ناحیه5 مشهد
    آثار شهید مطهری
    اداره آموزش و پرورش ناحیه 5
    اطلاعات علمی ایران
    راز و رمز کلاس و درس و ...معلم
    پژوهشگاه اطلاعات و مدارک علمی ایران
    نشریه الکترونیکی پژوهش های علوم اسلامی
    کتابخانه صوتی
    کتابخانه احکام
    مدرسه اینترنتی تبیان
    مدیران منطقه 3 آموزش وپرورش ناحیه5 مشهد
    دبستان پسرانه استقلال ناحیه 5 مشهد

    ............. اشتراک.............
     
    طرح درس علوم چهارم(قسمت اول) - نگاهی به رشد تعلیم و تربیت
    سفارش تبلیغ

    ابتدا نیت کنید


    سپس برای شادی روح حضرت حافظ یک صلوات بفرستید

    .::.حالا کلید فال را فشار دهید.::.

    برای گرفتن فال خود اینجا را کلیک کنید
    دریافت کد فال حافظ برای وبلاگ



    ............ طراح قالب...........